Макрон бара нови санкции за Русија

– Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека треба да се воведат дополнителни санкции спрема Русија, откако Украина ги обвини руските сили за убивање цивили во украинскиот град Буча.

„Постојат многу јасни индиции за воени злосторства. Во Буча беше руската армија“, изјави Макрон за „Франс Интер“ по откривањето на масовните гробници и стотиците загинати северозападно од Киев.

Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзините сили извршиле злосторства врз 20 цивили.

Министерството за одбрана соопшти дека сите руски единици целосно се повлекле од Буча на 30 март, ден по разговорите меѓу делегациите на Русија и Украина лице во Турција.