Рангник за реформите во Јунајтед: „Ни треба разбирање каде да се движиме – со кои играчи и тренер

 Тренерот на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник зборуваше за потребата од преструктуирање во тимот од „Олд Трафорд“.

– И Манчестер сити и Ливерпул, чиј список беше формиран и комплетиран во текот на 5-6 години, беа изградени врз основа на тоа како нивните тренери сакаа да играат. Истото треба да се случи и во Манчестер јунајтед. За ова им кажав на луѓето од раководството на клубот. Кога ќе се одлучат за нов тренер, треба да одлучат како сака да игра тимот и кои играчи се потребни за ова. Треба да ја имаме на ум ДНК на играчите, брзината, физичките карактеристики – што ни треба? Овој тим нема недостиг од технички играчи, но можете да му додадете физика. Ни требаат правилни одлуки и разбирање каде да се движиме – со кои играчи, кој тренер. И после тоа, обидете се да работите што е можно подобро во секој преоден рок. Можно е. Ова не е нуклеарна физика. Ова е сосема изводливо, и не е неопходно тоа да трае 3-4 години. Можеби 2-3 трансфер-периоди ќе бидат доволни за да се направи разлика, изјави менаџерот на Јунајтед.

Манчестер јунајтед во последната деценија имаше неколку неуспешни обиди да се врати на врвот во англискиот фудбал.