Русија – Украина: НАСТАНИ во денот

4 Април 2022 (МИА) 

Украина ги обвини руските сили за воени злосторства и „масакр“ во Буча, град на само 30 километри северозападно од главниот град Киев, откако вчера таму беа пронајдени телата на невооружени украински цивили и масовни гробници.

Украинските обвинители соопштија дека пронашле 410 тела во градовите во близина на Киев, а 140 тела биле откриени вчера. Русија ги негираше наводите дека нејзините сили убиле цивили додека се повлекувала од областите.

Се чини дека сателитските снимки од Буча покажуваат ров долг приближно 45 метри ископан во просторот на црквата каде што е идентификувана масовна гробница.

Светските лидери ги осудија убиствата и повикаа на независни истраги. Францускиот претседател Емануел Макрон, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, германскиот канцелар Олаф Шолц, британскиот премиер Борис Џонсон и американската амбасадорка во ОН Линда Томас-Гринфилд јавно ги осудија постапките на Русија.

Американскиот државен секретар, Антони Блинкен, ги опиша убиствата како „удар во стомакот“ и им се придружи на западните сојузници во ветувањето дека ќе ги документираат злосторствата за да ги повикаат сторителите на одговорност.

Русија ја опиша ситуацијата во Буча како „провокација“ од Украина со цел да ги наруши мировните преговори. Министерството за надворешни работи соопшти дека Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН за ова прашање. Нејзиното министерство за одбрана ги опиша фотографиите и видеата како „уште една изведена изведба на режимот во Киев“.

Украинскиот министер за надворешни работи, Димтро Кулеба, изјави дека Буча бил „намерен масакр“, додека зборуваше за Тајмс радио вчера. Тој, исто така, ги повика земјите од Г7 веднаш да воведат   санкции.

Зеленски ја критикуваше „политиката на отстапки кон Русија“ на Западот пред војната. Опишувајќи го минатото стремеж на Украина за членство во НАТО: „Тие мислеа дека со одбивањето на Украина, ќе можат да ја смират Русија, да ја убедат да ја почитува Украина и да живее нормално до нас… Ги поканувам  Меркел и Саркози да ја посетат Буча и погледнете до што доведе политиката на отстапки кон Русија за 14 години. Да ги видат со свои очи измачените Украинци и жени“.

Руските сили продолжија со нападите врз други градови во Украина. Седум лица загинаа, а 34 се ранети откако вчера  беше погодена станбена област во Харков, соопштија локалните обвинители.

Најмалку 70 отсто од Чернихив е уништен од руските сили, изјави   градоначалникот на градот. Владислав Атрошенко рече дека „последиците“ од нападите се тешки и ги отсликуваат оние од другите тешко оштетени градови во Украина, како што се Буча и Мариупол.

Руските сили продолжуваат да ја „консолидираат и реорганизираат“ нивната офанзива во Донбас, додека заземањето на Мариупол е „клучна цел“ на руската инвазија, соопшти Министерството за одбрана на Велика Британија.

Украинската војска тврди дека Русија започнала „скриена мобилизација“ од околу 60.000 војници за да ги надополни изгубените единици во Украина, според нејзиниот последен оперативен извештај.

Руски проектили погодија „критична инфраструктура“, најверојатно складиште за гориво, во близина на јужното украинско пристаниште Одеса во раните утрински часови вчера, но немаше жртви, соопштија властите во градот.

Европската унија треба да размисли за забрана за увоз на гас од Русија, изјави германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.

Канцеларијата за човекови права на ОН соопшти дека имало 3.455 цивилни жртви од почетокот на војната во Украина. Бројката вклучува повеќе од 1.400 смртни случаи и над 2.000 повредени, но се верува дека вистинскиот број е значително поголем, соопшти агенцијата.

Зеленски се појави во видео порака на доделувањето на Греми наградите, повикувајќи ги гледачите „да ја пополнат тишината со вашата музика“ и „да ја кажат вистината за војната“ низ социјалните мрежи и на телевизија.