Бензема: Со Мбапе во Реал ќе постигневме двојно повеќе голови

 Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, ги сподели своите впечатоци од играта со напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе.

– Уживам да играм со Килијан во репрезентацијата и би сакал да играм со него во истиот клуб. Мислам дека ќе постигневме двојно повеќе голови, можеби дури и тројно, ги цитира зборовите на Бензема „Л’Екип“.

Претходно беше објавено дека Мбапе разгледува две опции за продолжување на кариерата. Тој ќе се пресели во Реал Мадрид или ќе остане во ПСЖ и покрај интересот на Барселона.

Дваесет и тригодишниот Французин сезонава забележа 37 настапи, постигна 26 гола и 17 асистенции.