УЕФА го прогласи Атлетик за најдобар професионален клуб во сезоната

 Шпанскиот Атлетик од Билбао ја доби наградата на Европската фудбалска асоцијација, „Grassroots Football Awards“ која се доделува за најдобар професионален клуб на континентот во сезоната, објавено е на веб-страницата на организацијата.

Како што е наведено, Атлетик извршува важни општествени задачи. Конкретно, клубот има вграден систем за тренирање и одлично работи со младите играчи.

Фудбалските награди Грасрутс се доделуваат од 2010 година.

Меѓу претендентите за неа годинава беа унгарскиот Ференцварош и литванскиот Вилнус. Белгиецот Ик Дин беше прогласен за најдобар аматерски клуб.