Кина: САД да покажат посветеност во решавање на кризата во Украина

– Американските власти мора да покажат посветеност во решавањето на кризата во Украина, со укинување на санкциите воведени кон Русија, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лиџијан.

Според него, претставниците на Белата куќа треба да престанат да и се заканува на Москва и да промовира руско-украинските мировни преговори.

– САД имаат корист од хаосот. Санкциите нема да ги вратат мирот и безбедноста, посочи Жао.