Русија – Украина: НАСТАНИ во денот

6 Април 2022 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му даде на Советот за безбедност на ОН застрашувачки извештај за злосторствата во неговата земја и побара руските лидери „да бидат изведени пред лицето на правдата за воени злосторства“. Зеленски повика на меѓународен трибунал сличен на судењата на нацистите во Нирнберг по Втората светска војна, зборувајќи за руските сили: „Нема ниту едно злосторство што тие не би го извршиле таму“.

Украинските обвинители велат дека истражуваат речиси 5.000 наводни руски воени злосторства, откако на виделина излезе ужасот од неодамнешните злосторства извршени во украинскиот град Буча. Според бројките објавени од обвинителството, вкупно 4.468 потенцијални воени злосторства биле наведени под истрага заклучно со вторник.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека „никогаш нема да ги заборави ужасните слики на убиени цивили“ во Буча. Говорејќи во Советот за безбедност на ОН во Њујорк, тој рече дека војната во Украина е „еден од најголемите предизвици досега“ за „меѓународниот поредок“.

Украинската омбудсманка за човекови права, Људмила Денисова, рече дека меѓу 150 и 300 тела можеби се наоѓаат во масовна гробница покрај црква во градот Буча. Таа не кажа како властите стигнале до проценката.

Се чини дека сателитските снимки на една улица Буча, објавени од Maxar Technologies од 19 и 21 март, покажуваат неколку тела во потполно иста положба како на видео снимките и фотографиите направени викендов на истата улица. Министерството за одбрана на Британија соопшти дека осум тела лежеле на улицата најмалку десет дена пред градот да биде вратен од руските сили.

Раселените жители на Буча сè уште не треба да се вратат во своите домови бидејќи сè уште има мини во областа откако руските војници се повлекоа од градот, рече неговиот градоначалник, Анатолиј Федорук.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека доказите од Буча покажуваат „намерна кампања за убивање, мачење, силување, злосторства“ од страна на руските сили. „Извештаите се повеќе од веродостојни. Доказите се таму за светот да ги види“ . Портпаролот на канцеларијата за човекови права на ОН, Лиз Тросел, рече дека сите знаци од Буча укажуваат на тоа дека цивилите биле директно мета и убиени.

Во Советот за безбедност на ОН, Индија го осуди убиството на цивилите во Буча и повика на независна истрага. Израел, исто така, ги осуди руските „воени злосторства“ во Украина во изјава.

Кремљ рече дека наводите дека руските сили извршиле воени злосторства со егзекуција на цивили во Буча се „монструозен фалсификат“ чија цел е „оцрнување“ на руската армија. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, им изјави на новинарите дека забелешките на американскиот претседател Џо Бајден, кој бара на рускиот претседател Владимир Путин да му се суди за воени злосторства, се неприфатливи и недостојни за американски лидер.

При посетата на Тростианец, град блиску до руската граница, Гардијан најде докази за  егзекуции, тортура и систематски грабежи во текот на месецот на окупација.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО и Г7 в среда и четврток ќе разговараат за испорака на напредно оружје за Украина. Ќе се разговара и за муниција, медицински материјали и системи за оружје од „високата класа“, додаде тој.

САД и нивните сојузници планираат повеќе санкции кон Русија со цел „да ги исцрпат ресурсите што ги има Путин за да ја продолжи својата војна против Украина“, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки. Новите казни ќе вклучуваат забрана за сите нови инвестиции во Русија и поголеми санкции за нејзините финансиски институции и државни претпријатија.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека ЕУ, исто така, предлага нови санкции против Русија, вклучително и забрана за увоз на јаглен во вредност од 4 милијарди евра годишно. Пакетот ќе вклучува целосна забрана за трансакции на четири клучни руски банки, забрана за пристап на руски бродови и бродови управувани од Русија до пристаништата на ЕУ, како и насочени забрани за извоз и увоз.

Генералот на американската армија Марк Мили, претседател на Здружениот Генералштаб, рече дека САД треба да гледаат на развојот на повеќе бази во источна Европа за да се заштитат од руската агресија, но да ги ротираат силите преку нив, наместо да вршат постојани распоредувања. Мили посочи дека конфликтот ќе продолжи „барем“ со години.

САД ќе обезбедат дополнителна безбедносна помош од 100 милиони долари за Украина, вклучително и противоклопни системи, изјави државниот секретар Антони Блинкен. САД, исто така, и обезбедуваат на Украина заштитна опрема за спасување животи која би можела да биде распоредена доколку Русија употреби хемиско и биолошко оружје, додаде претставник на администрацијата на Бајден.

Чешката Република, исто така, им се придружи на другите нации во директно снабдување на Украина со офанзивно оружје, наводно, станувајќи првата земја од ЕУ што го сторила тоа по инвазијата на Русија во февруари.

Речиси двесте руски дипломатски персонал беа протерани од европските земји оваа недела како директен израз на бесот на владите за убиствата на украинските цивили.

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика руските граѓани да не потпаѓаат на пропагандата на Путин и да ги заобиколат строгите правила за цензура на интернет со инсталирање технологија за откривање на целосниот обем на воените злосторства извршени за време на инвазијата на Украина.

Твитер објави дека воведува нови мерки против профилите на руската влада за да го намали влијанието на официјалната пропаганда на социјалната мрежа.