Атлетико ќе затвори дел од трибините на реваншот против Манчестер сити поради санкциите на УЕФА

Дисциплинското тело на УЕФА му нареди на Атлетико да ја затвори трибината за пет илјади луѓе за време на реваншот од 1/4 финалето на Лигата на шампионите против Манчестер сити (0:1).

Ова го соопшти прес-службата на организацијата.

Европската фудбалска асоцијација на 8 април отвори дисциплинска постапка за фактот за „дискриминаторско однесување“ на навивачите на мадридскиот клуб.

Според „The News Tribune“, навивач на Атлетико направил „нацистички гест“ за време на натпреварот.

Реваншот ќе се одигра на 13 април на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*