Нови 89 случаи со Ковид-19 и 55 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.649 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи со КОВИД-19 и 55 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од 89 новозаболени од Скопје се 46, Битола – 14, Прилеп – 11, Тетово, Струмица и Неготино – по 3, Кавадарци и Охрид – по 2, Куманово, Гевгелија, Штип, Струга и Кичево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 15 реинфекции.

Од 55 оздравени пациенти од Скопје се 41, Битола – 4, Кавадарци– 2, Куманово, Велес, Гостивар, Охрид, Свети Николе, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

Направени се 1.649 тестови преку: ИЈЗ-100, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-58, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-40, Биотек-57, Систина-22, лабораторија Лаор-100, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-133, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-16, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 788.

Досега во земјата се направени вкупно 1.996.485 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 308.605, бројот на оздравени пациенти е 298.306, на починати е 9.261, а на активни случаи изнесува 1.038.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145000, Активни 539
Куманово 16609, Активни 15
Битола 15132, Активни 166
Прилеп 14109, Активни 59
Тетово 13442, Активни 16
Кавадарци 10602, Активни 34
Велес 9727, Активни 20
Гостивар 9569, Активни 18
Охрид 8814, Активни 31
Струмица 8042, Активни 21
Штип 8001, Активни 21
Кичево 5599, Активни 20
Кочани 5069, Активни 5
Струга 4710, Активни 8
Гевгелија 4396, Активни 7
Неготино 3672, Активни 7
Ресен 2711, Активни 8
Свети Николе 2622, Активни 1
Радовиш 2526, Активни 13
Крива Паланка 2413, Активни 2
Делчево 1973, Активни 11
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1644, Активни 2
Валандово 1480, Активни 0
Виница 1387, Активни 4
Пробиштип 1265, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 1
Крушево 928, Активни 4
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 345, Активни 0.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*