Одбојкарскиот Мундијал 2022 ќе се одржи во Полска и Словенија, турнирот првично требаше да се игра во Русија

Светското одбојкарско првенство во машка конкуренција оваа година ќе се одржи во Полска и Словенија. Оваа информација денес ја соопшти премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки.

Термините на турнирот се уште не се одредени.

Мундијалот 2022 требаше да се одржи од 26 август до 11 септември во десет руски градови: Москва, Санкт Петербург, Калининград, Јарослав, Казан, Екатеринбург, Уфа, Новосибирск, Кемерово и Краснојарск.

На 1 март, Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) ја лиши Русија од правото да биде домаќин на турнирот поради ситуацијата во Украина.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*