Симеоне: Им аплаудирав на навивачите, а не на легнатите играчи на Сити

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне се произнесе за неговиот аплауз за паѓањето на играчите на Манчестер сити.

– Не, не им аплаудирав на легнатите играчи на Сити, туку им аплаудирав на нашите навивачите кои ги ценат напорите на тимот. Како да не им аплаудирам на таквите луѓе? Немам што да кажам за фудбалерите на Манчестер сити кои често лежеа по теренот за да „украдат“ од времето. Има судија кој ги следи правилата. Треба да му честитаме на противникот, кој оди понатаму, бидејќи постигна еден гол повеќе од нас, изјави Симеоне, за „Marca“.

Средбата во Мадрид по голема борба заврши нерешено 0:0. Во првиот натпревар Манчестер сити победи со минимален резултат 1:0, па се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Следен противник на англискиот тим ќе биде Реал Мадрид кој го елиминира Челзи.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*