Лавров: Нема да користиме нуклеарно оружје во Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија не размислува за употреба на нуклеарно оружје во Украина, но потенцираше дека почнала нова фаза од „специјалната воена операција“.

– Ќе користиме само конвенционално оружје, потенцираше Лавров.

Тој зборуваше за втората фаза од инвазијата. – Почнува втората фаза од оваа операција и сигурен сум дека ова ќе биде многу важен момент за целата специјална операција, рече Лавров.

Украински и западни претставници, како и експерти и аналитичари веќе изјавија дека Москва започнала офанзива во источна Украина, а тоа денеска го потврди и Лавров.

Портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков, кон крајот на март изјави дека Русија во никој случај нема да користи нуклеарно оружје во Украина.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*