Артета ги пофали играчите на Арсенал за победата над Челзи

Тренерот на Арсенал, Микел Артета ги пофали своите играчи откако го совлада Челзи со 4:2 во 30. коло од Премиер лигата.

– Ова е одлична вечер и играчите го заслужуваат тоа. Беа тешки две недели, но мораме да се вразумиме и да го покажеме нашиот дух. Бевме критикувани, и со право, со оглед на очекувањата што ги имаме. Тоа беше тактички многу тежок натпревар. Моравме да се прилагодиме. Ни треба играчите да бидат флексибилни и да се прилагодат. Мислам дека играчите направија многу добра работа, изјави Артета за „Би-би-си“.

Арсенал е петти во Премиер лигата со 57 бодови. Челзи е на третото место со 62 бода.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*