Премиерите на Данска и на Шпанија ќе се сретнат со Зеленски

Премиерите на Данска и Шпанија денеска во Киев ќе се сретнат со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Шпанскиот премиер Педро Санчез веќе пристигна во главниот град на Украина за да се сретне со лидерот на земјата, соопшти утринава неговиот кабинет.

Санчез на Твитер објави снимка на која е заедно со премиерката Мете Фредериксен по пристигнувањето во Украина.

Страните ќе разговараат за натамошна поддршка за Украинците и гонење на „воени злосторства и кршење на човековите права“, се вели во соопштението на данската премиерка.

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) April 21, 2022

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*