Продолжуваат испораките на руски гас за Полска

Испораките на руски гас за Полска сега се обновени откако беа прекинати рано утринава, јави Би-Би-Си.

Во еден момент рано утрово, физичките текови на гас долж гасоводот Јамал-Европа од Белорусија до Полска паднаа на нула, но потоа испораките на гас продолжија.

Полска вчера објави дека добиле порака од Русија дека од денеска ќе го прекинат снабдувањето со гас, откако Варшава одби да почне да плаќа за испораките во руски рубљи.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*