Францускиот актер Винсент Лендон ќе биде претседател на жирито на Канскиот филмски фестивал

Францускиот актер Винсент Линдон ќе биде претседател на жирито на годинешниот 75. Меѓународен филмски фестивал во Кан, кој започнува на 17 мај, соопштија денеска организаторите.

Актерот ќе го замени американскиот режисер Спајк Ли, минатогодишен претседател на жирито, кој ја додели Златната палма на филмот „Титани“ на француската режисерка Џулија Дукурно, во кој игра Лендон.

Годинава 18 филмови ќе се натпреваруваат за Златната палма на фестивалот кој ќе трае до 19 мај.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*