Бугарскиот премиер Петков во посета на Украина

Бугарскиот премиер Кирил Петков пристигна во посета на Киев, јави дописникот на МИА од Софија.

Петков беше пречекан од вицепремиерката на Украина, Олга Стефанишина.

Пред да разговараат со претседателот Володимир Зеленски, премиерот и членовите на бугарската владејачка коалиција, кои се дел од делегацијата, започнаа обиколка на украинските градови погодени од руската воена инвазија – Бородјанка, Буча и Ирпин.

Заедно со нив е и министерот за одбрана на Бугарија, Драгомир Заков.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*