Русите првпат ја нападнаа Украина од подморница

Дизел подморницата стационирана во Црното Море првпат е употребена за напад на украински цели со крстосувачки ракети „Калибар“.

Видеото што го сподели руското Министерство за одбрана покажува серија проектили кои се истрелани од морето кон хоризонтот.

Русија соопшти дека ракетите погодиле украински воени цели, но тоа не може да се потврди независно.

Значајно е тоа што ова е првпат руската војска да извести за употреба на подморнички напади врз украински цели. Руската флота во Црното Море неодамна претрпе тежок удар кога нејзиниот команден брод „Москва“ беше потопен.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*