Битиќи: Нашето учество во терминалот „Александруполи“ е стратешка одлука

Сега повеќе од било кога е јасна неопходноста и итноста за диверзификација на изворите на енергија во нашата земја. Нашето учество во изградбата и долгорочното закупување на капацитет во терминалот „Александруполи“ е стратешка одлука која ќе го обезбеди идниното снабдување со гас на нашата земја, напиша вицепремиерот задолжен за економски прашања и инвестиции Фатмир Битиќи, на неговиот фејсбук профил.

– Денеска во Грција, пред почетокот на церемонијата со која ќе се означи почетокот на изградбата на терминалот „Александруполи“, одржавме состанок со амбасадорот на САД во Грција Џефри Пајат, како и со амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз кои се наши стратешки партнери и ја поддржуваат реализацијата на овој проект од самиот почеток, објави Битиќи на фејсбук.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*