Макрон и Путин денеска ќе разговараат телефонски

Од Кабинетот на францускиот претседател информираа дека Емануел Макрон денеска ќе разговара телефонски со рускиот колега Владимир Путин.

Макрон и Путин немаат разговарано од 29 март, но, дотогаш беа во постојана комуникација.

Обидите на Макрон да одржи отворена комуникација со рускиот лидер, беа критикувани од поединци од дома, но и од странство, вклучително и од полскиот премиер.

– Моја должност е да зборувам со него, нас тоа ни е потребно. Нема да запрам, изјави тој за француски весник минатиот месец.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*