Регистриран 21 нов случај со Ковид-19 и 71 оздравен пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 773 тестови, а регистриран е 21 нов случај со КОВИД-19 и 71 оздравен пациент. Од 21 новозаболен, кај петмина се регистрирани реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ дополнително се регистрирани две починати лица од Скопје (66г) и Штип (80г). Лицата, кои починале во домашни услови, се регистрирани како починати во периодот од 29.04. до 01.05.2022 година, соопшти Министерството за здравство.

Од 21 новозаболен од Скопје се 9, Битола 5, Кавадарци и Охрид по 2 и Штип, Кичево и Делчево по 1. Од 71 оздравен пациент од Битола се 21, Скопје 16, Кавадарци и Охрид по 7, Кичево 5, Прилеп и Берово по 4, Куманово 2 и Штип, Кочани, Неготино, Ресен и Демир капија по 1.

Направени се 773 тестови преку: ИЈЗ-87, ЦЈЗ Куманово-4, Судска медицина-1, Жан Митрев (Филип Втори)-28, Авицена-22, Биотек-26, Систина-20, лабораторија Лаор-23, Плодност-12, Никоб Лаб-114, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–4 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 400.

Досега во земјата се направени вкупно 2.023.422 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а на активни случаи изнесува 572.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145626, Активни 280
Куманово 16632, Активни 6
Битола 15372, Активни 130
Прилеп 14150, Активни 24
Тетово 13449, Активни 8
Кавадарци 10641, Активни 17
Велес 9762, Активни 6
Гостивар 9579, Активни 6
Охрид 8845, Активни 17
Струмица 8056, Активни 8
Штип 8029, Активни 17
Кичево 5622, Активни 12
Кочани 5074, Активни 2
Струга 4716, Активни 2
Гевгелија 4401, Активни 3
Неготино 3678, Активни 2
Ресен 2718, Активни 5
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1976, Активни 6
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1658, Активни 11
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1391, Активни 3
Пробиштип 1266, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 965, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 830, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*