Дејв Чапел нападнат на сцена

Комичарот Дејв Чапел беше нападнат на сцената за време на неговиот настап во „Холивуд боул“, на Фестивалот на комедијата на Нетфликс во Лос Анџелес.

Dave Chappelle just got attacked on stage

 

— Hoodville (@Hoodville_) May 4, 2022

 

На снимките се гледа како маж трча на сцената и се судира во комичарот. Потоа напаѓачот бил одвлечен од бината од обезбедувањето. Чапел не е повреден, но друга снимка покажува дека напаѓачот е однесен со амбулантно возило поради видно изместување на неговата десна рака.

Man That Attacked Dave Chappelle At His Show At Hollywood Bowl Has Hands Broken and Dislocated

— raphousetv (@raphousetv2) May 4, 2022

 

По нападот, Чапел се пошегува: „Тоа беше транс-личност“ – во однос на контроверзноста околу некои претходни шеги коишто беа протолкувани како „трансфобични“. Комичарот Крис Рок, кој настапи истата вечер, излезе на сцената до Чапел неколку мигови по нападот и се пошегува со: „Дали тоа беше Вил Смит?“

Ова се случува помалку од два месеци откако Вил Смит му удри шлаканица на комичарот Крис Рок на сцената на доделувањето на „Оскарите“ во март. И, може да покрене прашања околу слободата на говорот и безбедноста на сценските комичари и изведувачи.

Дејв Чапел, кого инаку го нарекуваат и „мизогинист, шовинист и општествено неприфатлив“, лани беше на удар на критики поради шегите за трансродовите луѓе во специјалниот настап снимен за Нетфликс – „The Closer“. Тој тогаш изјави дека „родот е факт“, со што предизвика бес на трансродовите личности на интернет.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*