Европска „обврска“ е да ја поддржи Молдавија, рече претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во посета на Молдавија денеска понуди поддршка на земјата по низата напади во сепаратистичлките региони поддржани од Москва.

„ЕУ целосно се солидаризира со вас, со Молдавија. Наша европска должност е да помогнеме и да ја поддржиме вашата земја,” рече Мишел за време на прес-конференцијата со молдавската претседателка Маја Санду.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*