Почина првиот претседател на независна Белорусија Станислав Шушкевич

Почина првиот претседател на независна Белорусија, по одвојувањето од Советскиот Сојуз, Станислав Шушкевич. Информацијата денеска ја потврди неговата сопруга.

Осумдесет и седумгодишниот Шушкевич почина во болница од компликации предизвикани од Ковид-19.

Тој беше еден од тројцата лидери, кои во декември 1991 година потпишаа договор, со што СССР престана да постои.

Шушкевич беше противник на актуелниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*