Русија им забрани влез во земјата на Кишида и други официјални лица од Јапонија

Руското Министерство за надворешни работи денеска информираше дека воведена е забрана за влез на неколку десетици официјални лица од Јапонија, вклучувајќи го и премиерот Фумио Кишида, откако Токио се приклучи кон меѓународните санкции против Москва, поради руската инвазија врз Украина, објавија западни медиуми.

– Администрацијата на Кишида започна невидена антируска кампања и дозволува неприфатлива реторика против Руската Федерација, вклучувајќи клевети и директни закани, се наведува во соопштението на Министерството.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*