Ѓоковиќ: Надал е мојот најголем ривал на сите времиња

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го нарече Шпанецот Рафаел Надал главен ривал во неговата кариера.

– Се разбира, враќањето на Надал на теренот по долгата пауза влијае на мене бидејќи тој е мојот најголем ривал на сите времиња. Веќе подолго време немаме играно на ист турнир. Знаете, времињата се менуваат. Има млади играчи и двајцата даваме сé од себе за да останеме во првите редови. Мислам дека сè уште сме силни и убаво е да се види тоа, изјави Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер и Надал имаат одиграно 58 меѓусебни натпревари на АТП турнирите од кои 30 победи има Ѓоковиќ, 28 Шпанецот.

Ѓоковиќ има 20 грен слем титули, Надал 21.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*