Загина украински новинар кој се бореше против руските сили

Загина украински новинар, кој се пријави во војска по руската инвазија на Украина, информираше украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Триесет и шестгодишниот Олександар Махов го изгубил животот во борбите близу градот Изум, североисточна Украина.

Махов е осмиот новинар жртва, од почетокот на руската инвазија, пред повеќе од два месеца.

Станува збор за новинар познат по графичките прикази од конфликтните зони, кој исто така известувал и од Антарктикот. Се борел и во конфликтот од 2014 година во Доњецк и Луганск.

– Секогаш беше меѓу најхрабрите, меѓу првите во редот, истакна Зеленски во своето видео обраќање во раните утрински часови.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*