Конашенков: Во текот на ноќта уништени повеќе украински цели, убиени 600 војници

Артилерија на руските вооружени сили во текот на ноќта уништи 32 украински командни пунктови, пет складишта за муниција, 403 упоришта и 61 парче опрема, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. Тој истакна дека во ноќната операција убиени се и 600 „националисти“, како што ги нарекува украинските војници.
Министерството за одбрана на Русија, исто така, соопшти дека нивни проектили уништиле авионска опрема на аеродромот Канатово во централниот украински регион Кировохрад и големо складиште за муниција во јужниот град Миколаев.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*