Руската војска за утре најави отворање хуманитарен коридор од Азовстал

Руската војска најави дека утре ќе отвори хуманитарен коридор од опколената фабрика за челик Азовстал. Коридорот ќе биде отворен три дена, соопшти руската армија, која наведува дека рутите ќе бидат отворени од 8 до 18 часот по московско време.

„Во тој период руските сили ќе ги прекинат воените активности и ќе ги повлечат своите сили на безбедно растојание“, соопшти руската војска.

Украинските власти се уште не ја коментирале руската најава.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*