Марин: Финска наскоро ќе ја донесе одлуката за пристапување кон НАТО

Одлуката за приклучување на Финска во НАТО се очекува да биде донесена во блиска иднина, најави денеска финската премиерка Сана Марин, пренесе Тасс.

-Мислам дека одлуката за влез во НАТО ќе биде донесена во блкиска иднина, рече Марин во интервју за јапонскиот деловен дневен весник „Никеи“ пред нејзината посета на Јапонија.

Според Марин, Финска „не може да ги задржи односите со Русија како порано, поради руската воена операција во Украина“, наведе Тасс.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*