Стојковска и Панчевски македонски шампиони во шах

Македонскиот репрезентативец Филип Панчевски е нов државен првак во шах во машка, додека Моника Стојковска ја освои титулата во женска конкуренција.

Панчевски и Стојковска, кои се репрезентативни и клупски колеги во ШК „Алкалоид“, беа најдобри во сениорска конкуренција и заслужено ги освои титулите.

Отвореното шаховско првенство на Македонија се одржа од 29 април до 5 мај во скопскиот хотел „Континентал“ со настап на играчи кои се наоѓаат на македонската рејтинг-листа.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*