Гутереш ужаснат од бомбашкиот напад на украинско училиште

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е „ужаснат“ од бомбардирањето на училиште во источна Украина во кое настрадале 60 луѓе, според украинскиот претседател Володимир Зеленски, и побара цивилите да бидат поштедени, изјави неговиот портпарол.

„Генералниот секретар е ужаснат од нападот на училиштето во Билогоривка во Украина, на 7 мај, каде што многу луѓе се чини дека побарале засолниште од тековните борби“, рече портпаролот на генералниот секретар Стефан Дизарик во соопштение.
Гутереш повтори дека цивилите и цивилната инфраструктура секогаш треба да бидат поштедени за време на војната, додавајќи дека нападот повторно потсетува дека во „оваа војна, како и во многу други конфликти, цивилите ја плаќаат највисоката цена“.
– По бомбашкиот напад на училиште во селото Билогоривка во областа Луганск во источна Украина во саботата, како исчезнати се водат 60 лица кои се засолниле таму, изјави вчера регионалниот гувернер Сергеј Гајдај.
Украинскиот претседател Зеленски рече дека во тоа училиште настрадале 60 лица.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*