Бугарскиот патријарх Неофит во болница имал несреќа и ја скршил бутната коска

Бугарскиот патријарх и митрополит софиски Неофит е итно задржан по инцидентот што му се случил вчера во болницата „Софијамед“, јави дописникот на МИА од Софија.

Од прегледите е констатирана скршеница на горниот дел од левата бутна коска.

Поглаварот на Бугарската православна црква е сместен на Клиниката за ортопедија и трауматологија на здравствената установа, каде што ќе му биде извршена дополнителна интервенција.

Бугарскиот патријарх е во стабилна состојба.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*