Гаспром потврди дека помалку гас се испорачува преку Украина

Рускиот енергетски гигант Гаспром потврди дека помалку гас се испорачува преку Украина кон Европа, откако Киев соопшти за намалување на количината поради војната.

– Гаспром ќе достави руски гас во износ од 72 милиони кубни метри за транзит низ територијата на Украина на 11 мај, изјави денеска, портпаролот на компанијата Сергеј Купријанов.

Тоа ниво е намалување на обемот на нарачката од 95.8 милиони кубни метри, претходниот ден.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*