Кривична пријава за скопјанец за фалсификување сообраќајна дозвола

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје денеска поднесе кривична пријава против скопјанецот З.А. (31), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ по член 378 став 1 и 3 од Кривичниот законик, информираат од МВР.

– Во текот на 2021 година, пријавениот со фалсификувана сообраќајна дозвола за патничко возило „Фолксваген Пасат“, кое го земал на користење од негов пријател, а кој пак, го имал закупено возилото од рентакар агенција, го заложил како гаранција во финансиско друштво за одобрување парична позајмица во износ од 360.000 денари, појаснуваат од МВР.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*