Најмалку седум војници убиени, двајца исчезнати во Нигерија

Најмалку седум војници се убиени, а двајца се водат како исчезнати во Нигерија, откако се нападнати од заседа додека патролирале во источната држава Тараба. Информацијата е објавена од странски медиуми, кои се повикуваат на воени извори.

Нападот се случил синоќа, а бригадниот генерал и неговиот помошник се исчезнати.

Моментално во тек е операција за потрага и спасување.

Досега, никој не презеде одговорност за нападот.

Минатиот месец, најмалку три лица загинаа, а над 30 беа повредени во два бомбашки напада во Тараба. Одговорност презеде Исламска држава.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*