Одбранбениот договор Грција – САД доби зелено светло од надлежната комисија во грчкиот Парламент, утре ратификација од пратениците

Вториот изменет протокол на Договорот за заемна одбранбена соработка меѓу Грција и САД доби зелено светло од Комисијата за одбрана и надворешни прашања, а  утре ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

Обновената верзија на заедничкиот договор меѓу двете земји ја поддржаа владејачката Нова демократија и опозициската Движење на промена.

За време на расправата на надлежната комисија, пак, министерот за одбрана на Грција Никос Панајотопулос истакна дека договорот е „национално корисен“, додека, пак, шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас рече дека тие сакаат „американско воено присуство во земјата“.

Договорот, што е во траење од пет години, во октомври минатата година го потпишаа Блинкен и Дендиас во Вашингтон.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*