ОН го повикаа Либан да го смени курсот

May 11, 2022 Marija K 0

Либанската влада и централната банка се одговорни за финансиската криза без преседан во оваа земја, која го осиромаши мнозинството од населението, соопштија Обединетите нации. Во […]

Иран уапси двајца Европејци за време на посетата на претставникот на ЕУ за нуклеарната програма

May 11, 2022 Marija K 0

Иранското Министерство за национална безбедност денеска соопшти дека се уапсени двајца европски државјани за време на посетата на пратеникот на Европската унија Енрике Мора во […]

Медведев: Американскиот пакет помош за Украина има за цел продолжување на прокси-војната против Русија

May 11, 2022 Marija K 0

Американскиот пакет помош за Украина вреден 40 милијарди долари одобрен од Конгресот има за цел продолжување на посредната војна против Москва, како и нанесување загуби […]

Глагоев: Јужна Осетија го чека сигналот од Москва за референдум за приклучување кон Русија

May 11, 2022 Marija K 0

Новиот лидер на отцепениот грузиски регион Јужна Осетија денеска информираше оти треба да се почека сигнал од Москва, пред референдум за придружување на Русија. Москва […]

СЗО: Евидентирани 348 случаи на хепатитис со непознато потекло во 20 земји

May 11, 2022 Marija K 0

Евидентирани се 348 случаи на хепатитис со непознато потекло, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Се разгледува хипотезата дека аденовирус е причината за оваа мистериозна болест, […]