Анастисиадес ја осуди Турција затоа што не се приклучи на европските санкции кон Русија

May 11, 2022 Marija K 0

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес денеска ја осуди одлуката на Турција да не се приклучи на европските санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. -Трите […]

По завршување на мандатот, албанскиот претседател најави враќање на транспарентноста и отчетноста на секое ниво

May 11, 2022 Marija K 0

Албанскиот претседател Илир Мета, гостувајќи во емисијата „Топ стори“ изјави дека со нетрпение го очекува 24 јули, кога му завршува мандатот и им вети на […]

Одбранбениот договор Грција – САД доби зелено светло од надлежната комисија во грчкиот Парламент, утре ратификација од пратениците

May 11, 2022 Marija K 0

Вториот изменет протокол на Договорот за заемна одбранбена соработка меѓу Грција и САД доби зелено светло од Комисијата за одбрана и надворешни прашања, а  утре […]

Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

May 11, 2022 Marija K 0

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ изјави дека се залага за регионалната иницијатива „Отворен Балкан“. Тој за приштинската телевизија Клан Косова изјави дека „Отворен Балкан“ […]