Арсовски: Северна Македонија има поддршка од европските партнери за старт на преговорите, дијалогот со Софија продолжува

May 11, 2022 Marija K 0

Северна Македонија ја има поддршката од европските партнери кои сметаат дека мора веднаш да ги започнеме преговорите за членство во ЕУ, а Владата секако го […]

Османи на средба со Ле Дриан: Северна Македонија ги исполни сите услови, сега е критичниот момент и ЕУ да испорача

May 11, 2022 Marija K 0

Северна Македонија ги исполни сите услови за старт на преговорите и дополнително, постигна стопроцентно усогласување со надворешната и безбедносната политика на ЕУ, како и 40-процентно […]

Грковска – Карис: Дигитализацијата е предуслов за ефикасно и транспарентно општество

May 11, 2022 Marija K 0

На маргините на дигиталната конференција „E-governance“ што се одржува во Талин, Естонија, заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска имаше средба […]

Бугарски аналитичари: Одлуката на Вселенската патријаршија е првиот и важен чекор за решавање на статусот на МПЦ

May 11, 2022 Marija K 0

Признавањето на Охридската архиепископија е логичен и очекуван потег на Вселенската патријаршија, оценува професорот по политички науки на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Искрен Иванов, […]

Виена очекува скоро решение за „сложувалката“ со Бугарија, за Скопје недостасува политичка волја во Софија за сеопфатен договор

May 11, 2022 Marija K 0

Австрија со силна поддршка за што побрзо отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија и охрабрена дека е можно скоро решение за „сложувалката“ со […]

Во Собранието закажана 71 седница

May 11, 2022 Marija K 0

 Собранието денеска во 12 часот треба да ја почне расправата по новата 71 седница, за која сè уште не е утврден дневниот ред. За збор се пријавени 37 пратеници од опозицијата. […]