Арсовски: Северна Македонија има поддршка од европските партнери за старт на преговорите, дијалогот со Софија продолжува

May 11, 2022 Marija K 0

Северна Македонија ја има поддршката од европските партнери кои сметаат дека мора веднаш да ги започнеме преговорите за членство во ЕУ, а Владата секако го […]

Османи на средба со Ле Дриан: Северна Македонија ги исполни сите услови, сега е критичниот момент и ЕУ да испорача

May 11, 2022 Marija K 0

Северна Македонија ги исполни сите услови за старт на преговорите и дополнително, постигна стопроцентно усогласување со надворешната и безбедносната политика на ЕУ, како и 40-процентно […]

Грковска – Карис: Дигитализацијата е предуслов за ефикасно и транспарентно општество

May 11, 2022 Marija K 0

На маргините на дигиталната конференција „E-governance“ што се одржува во Талин, Естонија, заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска имаше средба […]

Виена очекува скоро решение за „сложувалката“ со Бугарија, за Скопје недостасува политичка волја во Софија за сеопфатен договор

May 11, 2022 Marija K 0

Австрија со силна поддршка за што побрзо отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија и охрабрена дека е можно скоро решение за „сложувалката“ со […]

Во Собранието закажана 71 седница

May 11, 2022 Marija K 0

 Собранието денеска во 12 часот треба да ја почне расправата по новата 71 седница, за која сè уште не е утврден дневниот ред. За збор се пријавени 37 пратеници од опозицијата. […]

Членови на Комисијата за одбрана и безбедност на косовското Собрание на средба со Џафери

May 11, 2022 Marija K 0

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска ќе се сретне со членови на Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на Република […]

Бектеши на министерски состанок за регионална соработка и енергетска безбедност во Софија 

May 11, 2022 Marija K 0

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе учествува на министерски состанок за Регионална соработка за енергетска безбедност, диверзификација и зелена транзиција, што ќе се одржи […]

Ковачевски – Шаленберг: Силна поддршка од Австрија, заслужен е исчекорот кон ЕУ

May 11, 2022 Marija K 0

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со австрискиот сојузен министер за Европа и надворешни работи Александер Шаленберг,  кој изрази силна поддршка на Австрија за развојот […]