Од верските календари

May 10, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 април. Денеска е Св. апостол Симеон, епископ Ерусалимски. Свршеникот на Дева Марија, Јосиф, […]

Од верските календари

May 9, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 април. Денеска е Св. свештеномаченик Василиј Амасиски. Василиј, епископот на град Амасија, пострада […]

Од верските календари

May 6, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 април. Денеска е Св. великомаченик Георгиј – Ѓурѓовден. Свети Георгиј беше родум од […]

Од верските календари

May 3, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 април. Денеска е Преподобен Теодор Трихин. Се родил во Цариград, во семејство на […]

Од верските календари

April 27, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 април. Денеска е Св. Мартин Исповедник. Свети Мартин живеел во седмиот во седмиот […]

Од верските календари

April 26, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 април. Денеска е Воскресение Христово – Трет ден. Велигден, или празникот на Христовото […]

Редослед на богослужби во страсната и светлата седмица за Воскресението Христово – Велигден

April 21, 2022 Marija K 0

Од Соборниот храм Св. „Климент Охридски“, во однос на редоследот на богослужби во страсната и светлата седмица за Воскресението Христово – Велигден, за МИА информираа […]

Од верските календари

April 20, 2022 Marija K 0

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 април. Денеска е Преподобен Георгиј Мелетински. Преподобниот Григориј беше уште едно од светилата […]

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Патот кон обновувањето на нашата падната човечка природа почнува со покајанието, проследено со богољубие и човекољубие

April 20, 2022 Marija K 0

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, […]