Одбележување на приемот на осмата генерација на Академијата за судии и јавни обвинители

May 11, 2022 Marija K 0

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ денеска во Врховниот суд на Република Северна Македонија организира свечена церемонија по повод одбележувањето на приемот на […]

МПЦ-ОА се враќа во канонско заедништво, разговорите со СПЦ продолжуваат

May 11, 2022 Marija K 0

МПЦ-ОА се враќа во канонско единство со другите православни помесни цркви. Вселенската патријаршија одлучи да ја признае Охридската архиепископија како канонска црква. Оваа одлука не […]

Во осум града во земјава нема активни случаи со Ковид-19, според СЗО од последици на корона во светот починале речиси 15 милиони лица

May 6, 2022 Marija K 0

Според вчерашните податоци на Институтот за јавно здравје ,во земјава има 672 активни случаи на Ковид-19, при што во осум градови нема ниту еден инфициран […]

Влада: Авиокомпанијата има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец

May 3, 2022 Marija K 0

Авиокомпанијата „Гуливер“ која оперира на релација Софија-Скопје има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец, велат од Владата на Северна […]

Панел-дискусија во Кабинетот на претседателот по повод Светскиот ден на слободата на медиумите

May 3, 2022 Marija K 0

По повод 3 мај – Светскиот ден на слободата на медиумите, во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи панел-дискусија посветена на безбедноста на […]