Владата ќе ја одржи 44. седница

May 10, 2022 Marija K 0

Владата денеска ќе ја одржи 44-та седница, на која ќе разгледува повеќе точки од програмата за работа и од интерес на граѓаните, соопшти владината Прес-служба. […]

Владина делегација оддаде почит на великанот Гоце Делчев со положување цвеќе на неговиот гроб

May 4, 2022 Marija K 0

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, заедно со министерот за транспорт и врски Благоја […]

Влада: Авиокомпанијата има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец

May 3, 2022 Marija K 0

Авиокомпанијата „Гуливер“ која оперира на релација Софија-Скопје има одобрено термини за полетување и слетување и во текот на овој месец, велат од Владата на Северна […]

Нов заеднички проект на МВР и Мисијата на ОБСЕ во Скопје  – „Градење хибриден образовен систем во МВР”

April 21, 2022 Marija K 0

Нов заеднички проект на Министерството за внатрешни работи и Мисијата на ОБСЕ во Скопје  – „Градење хибриден образовен систем во МВР”, проект од доменот на […]

Влада: Штрајкувачите да не се донесуваат во заблуда, наставата и преговорите да продолжат

April 21, 2022 Marija K 0

Штрајкувачите да не се донесуваат во заблуда, наставата и преговорите да продолжат, апелираат од Владата. Оттаму оценуваат дека е неодговорно да се продолжи со генералниот […]

Магдалена Филиповска-Грашкоска в.д. директор на ФЗО, Даниела Рендевска в.д. претседател на Инспекцискиот совет

April 20, 2022 Marija K 0

Владата на денешната 40.седница го разреши Стево Крстевски од должноста директор на Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија, а за вршител на должноста […]